Thermometer Accessories
- (6)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ RTD Probe with Handle
This RTD Probe with Handle is designed to give the same accuracy and benefits of an RTD Probe in a compact economical design.
| Product Type | RTD Probe |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
Cole-Parmer™ Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector
Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector is designed for use with liquids, gases and semisolids.
| For Use With (Equipment) | Thermocouple thermometer |
|---|---|
| Product Type | Thermocouple Probe |
| Max. Temperature (English) | 1400°F |
| Temperature Range (English) | -310°F to +1400°F |
| Min. Temperature (English) | -310°F |
| Material | Stainless Steel,ABS Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -190°C to +760°C |
| Max. Temperature (Metric) | 760°C |
| Min. Temperature (Metric) | -190°C |
Oakton™ Calibration Certificate for Glass Thermometer, 3PTS
Calibration traceable to the National Institute of Standards and Technology
Fisherbrand™ Traceable™ AC Adapter
Traceable™ AC Adapter simplifies the use of thermometers, and hygrometers
| Voltage | 100/240 V |
|---|---|
| Hertz | 50/60 Hz |
Cole-Parmer™ Digi-Sense™ Optional Tri-Pod Stand for Meters
Get the most out of your thermocouple meter with these accessories.
Thermco Products Carry Case for ACCD4010K Precision Handheld Digital Thermometer
Durable protective carry case designed specifically for the ACCD4010K precision handheld digital thermometer.
Hillrom Wall Holder for SureTemp™ Thermometer
Wall Holder for SureTemp™ Plus 690 and 692 Electronic Thermometers.
Graham-Field™ HealthTeam Probe Covers for Digital Thermometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for the 20250-40 Digi-Sense™ Temperature Humidity Touch-screen Recorder
The touch-screen reader has 8GB on board memory to provide virtually unlimited data logging capacity
| For Use With (Equipment) | Temperature/RH Touch Screen Recorder with NIST Traceable Calibration (20250-40) |
|---|
Eisco™ Boss Head Thermometer Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Great way to suspend a thermometer.
Thermco Products Inc 60ml PETG plastic bottle w/Biosafe Liquid & Magnets
60ml bottle with insulating liquid for liquid-in-glass thermometer and/or temperature probes to monitor temperatures in freezers, refrigerators, incubators, oven and other laboratory instruments. Bottle is filled with bio-safe glycol and has dual magnets to install on doors or wall of the instrument saving space
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bel-Art™ Thermometer Holder
Science Education
A science education product.
A science education product.
Easy-to-use, polypropylene clips hold thermometers and probes from 3.2 to 11 mm in diameter securely in place
Polyscience Thermometer Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PolyScience™ Thermometer HolderFor use with:• PolyScience Circulating Baths • PolyScience Stainless Steel Open Bath Systems • PolyScience Polycarbonate Open Bath Systems • PolyScience Specialty Products • PolyScience Cryoprecipitate Bath
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc 8 inch protective metal armor for liquid in glass thermometers
The metal armors are made of nickel ptated brass and have slotted front so the temperature can be easily read. A suspension ring is included to hang the thermometer
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc 60ml PETG plastic bottle w/sand
60ml bottle with insulating sand for liquid-in-glass thermometer and/or temperature probes to monitor temperatures in low temp freezer & oven and other laboratory instruments. Bottle is filled with sand and has dual magnets to install on doors or wall of the instrument saving space
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More